1.02.2013

czym pachnie Szwajcaria?

Wczoraj wieczorem wracając z kursu francuskiego zastanawiałam się jakimi zapachami mogę scharakteryzować Szwajcarię. Jedno z pierwszych skojarzeń to... proszek do prania. Dziwne, ale albo ludzie  dodają tak dużo proszku do pralki, albo te proszki pachną tak intensywnie. Ludzie nie pachną pefumami, pachną proszkiem do prania, świeżością. To miłe. Sprawdziłam swoje wyprane ubrania, nie pachną aż tak intensywnie. Może za mało proszku dodaję? A może to wynik suszenia ich tej przeokropnej suszarni. Drugim zapachem szwajcarskim jest jezioro. Czasem, przy wietrze od jeziora pachnie mułem, wodorostami i rybami, ale nie jest to nieprzyjemny zapach. Jeśli zamknie się oczy, wsłucha się w fale, to trochę wakacyjnie się robi. Pomimo tego, że wiatr najczęściej jest zimny i przejmujący. Następnym zapachem jest zapach marihuany, w niektórych kantonach jest legalna, u nas nie jest, ale to nie przeszkadza ludziom rozsiadać się na brzegu jeziora i palić jointy. W lecie jest to zapach dominujący w miejscach piknikowych, pomieszany z zapachem podpałki do grilla i żarzącego się węgla.
Inne, trochę mniej intensywne zapachy to z pewnością ser - taki roztopiony, czy to w daniu raclette czy fondue. Zapach białego wina, najczęściej pachnącego owocami - brzoskwiniami, cytrusami, czasem gruszkami.
I mój ostatni zapach, taki domowy, to pieczony chleb. Jak piekę chleb w maszynie i zapach roznosi się po domu, to (nie wiem czemu) czuję się bezpiecznie i błogo. Jak mała dziewczynka, niecierpliwie czekająca na pajdę ciepłego jeszcze chleba z masłem i solą. Mmmmm...3 komentarze:

 1. Witaj "krajanko" :))
  Tylko widze, ze Ty w czesci francuskojezycznej :)
  To tez moje zapachy, no moze oprocz chleba, bo sama go nie pieke.
  A ciuchy wrzucam zawsze do suszarki, bo wtedy sa miekkie i pachnace, tez nie lubie tych zatechlych suszarni :))
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym mieć suszarkę, ale u mnie tylko obrzydliwa suszarnia :( Czekam na lato, żeby suszyć pranie na tarasie. Potem pachną słońcem :)

  OdpowiedzUsuń