3.07.2012

Dookoła Szwajcarii

Nie miałam jeszcze okazji zwiedzić wszystkich najciekawszych miejsc Szwajcarii (składającej się z 20 kantonów i 6 półkantonów, każdy z nich rządzi się swoimi własnymi prawami...), ale wiem jedno - tutaj jest pięknie, a widoki są bardzo zróżnicowane.
"Mój" kanton to Vaud, ze "stolicą" w Lozannie, dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej (Confederatio Helvetica) w 1803 roku. Kanton podzielony jest na 10 dystryktów.
Kilka zdjęć z Lozanny:
Katedra w Lozannie króluje nad miastem ((Lozanna położona jest pomiędzy dwoma wzgórzami, dlatego spacery po tym mieście są mocno wyczerpujące. Władze miasta poszły turystom i mieszkańcom na rękę i wybudowały 2 linie metra, które czynią spacery o wiele łatwiejszymi)     

Lozanna jest stolicą olimpijską, choć żadna olimpiada się tutaj nie odbyła to właśnie w Lozannie ma swoją siedzibę Międzynarodowy Komitet Olimpijski)

Park Muzeum Olimpijskiego (http://www.olympic.org/museum), nieczynnego do 2013 roku ze względu na renowację, która ma uczynić z muzeum instytucję XXI wieku

Ouchy - część Lozanny położona nad jeziorem Genewskim (ale nigdy nie wymawiaj tej nazwy jeziora poza Genewą... dla pozostałych miast i kantonów położonych nad tym jeziorem to Lac Léman/Jezioro Lemańskie)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz