6.07.2012

szwajcarska telewizja

Szwajcarska telewizja nie ma za dużo pracy. Seriali prawie się nie kręci (kantony niemieckojęzyczne oglądają niemiecką TV, francuskojęzyczne - francuską, a włoskie - włoską). Teleturniejów też prawie nie ma... Choć są wyjątki. Jednym z nich jest teleturniej o kuchni i gotowaniu - Al dente, nadawany na francuskim kanale od 2006 roku (jest również niemiecka wersja, ale o tej nie wiem nic). W każdym odcinku para szefów kuchni (Olivier Villette, Anita Lalubie) gotuje potrawy związane z tematem danego odcinka (były odcinki o kaparach, o serach etc), sommelier (Gilles Besse) wybiera do przygotowanych potraw wino a Sébastien Rey trzyma ich wszystkich w ryzach i prowadzi program. Grę zawsze rozpoczyna 3 uczestników - pierwsze zadanie to krótkie pytania dotyczące szeroko pojętego tematu jedzenia - pytania o witaminy, o piosenki o jedzeniu, sposoby przyrządzania potraw... Kolejne wyzwanie to rozpoznanie produktu (np. rodzaj ryby), albo wskazanie jakiego produktu brakuje w przepisie kulinarnym. Następnie jest zadanie kulinarne - w ciągu jednej minuty należy coś przygotować np. czipsy ziemniaczane (pokrojenie ich w odpowiedni sposób), ciasta na makaron etc. Zadania są naprawdę trudne... Po tym zadaniu jeden z uczestników żegna się z programem. Ostatnie zadanie to próbowanie trzech produktów i podanie ich nazwy, ale z zakrytymi oczami (przecudownymi okularami... są to okulary pływackie z naklejonymi plastikowymi produktami spożywczymi). Po tej rundzie mamy już wygranego :)


Co lubię w tym programie? To że przepisy są na miarę domowej kuchni a są różnorodne i ciekawe (jeszcze nie próbowałam ale mam zamiar...). Lubię też to, że wino nie jest tam (ani nigdzie indziej w Szwajcarii) prezentowane jako alkohol, tylko jako doskonały dodatek uzupełniający danie. Taka "kropka nad i" dla posiłku.


Czemu dzisiaj o tym piszę? Bo za chwilę jadę na nagranie tego programu :) Mój M. będzie brał w nim udział jako zawodnik (trzymam kciuki!) a ja będę mu kibicowała wśród publiczności.


Oficjalna strona Al dente dla tych którzy chcą spróbować przepisów (niestety tylko po francusku lub niemiecku).

SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz